NOVINKY


Výsledky školního kola astronomické olympiády 2016

Nejlepší soutěžící

Kategorie GH (6. a 7. ročník ZŠ)

1. Karol Križan (2. A)
2. Jiří Col (2. A)
3. Nela Buchtelová (2. A)
Jan Pavlica (1. A)
Jan Rýznar (1. A)
Aneta Urbánková (2. A)


Kategorie EF (8. a 9. ročník ZŠ)

1. Vilém Raška (3. A)


Kategorie CD (1. a 2. ročník SŠ)

1. Michae Pánek (3. B)
2. Adam Ott (5. A)


Kategorie AB (3. a 4. ročník SŠ)

1. Jan Mais (4. D)
2. Pavel Dobrovolný (4. D)
Michal Konvalina (3. C)

Abecední seznam dalších postupujících:

Tereza Buršíková (1. A), Denis Dvořák (4. D), Michaela Frindová (2. A), Aneta Hrdličková (2. A), Karina Lazárková (2. A), Jakub Smola (2. A), Daniel Sochor (1. A), Pavla Šalamounová (1. A)


Meteorický roj: Orionidy

Vrcholí 21.10.

V pátek 21.10. se můžeme těšit na pravidelný podzimní roj - Orionidy. Aktivita tohoto roje začíná kolem 15. října a končí 29., maximum pak připadá na 21. října. Meteory vylétávají ze známého zimního souhvězdí Orion, za hodinu jich můžeme vidět 15 - 20. Výhodou je, že letos nebude pozorování rušit svit Měsíce, který bude pár dní před novem.


Selhání mise ExoMars

Přistání Schiaparelli se neuskutečnilo

Experimentální modul Schiaparelli se během přistávacího manévru roztříštil o povrch Marsu a po dopadu zřejmě explodoval. Uvedla to Evropská kosmická agentura (ESA). Snímky americké vesmírné agentury NASA podle ní ukázaly, že modul se zřítil z dvou až čtyř kilometrů a náraz jej zničil. 

Takhle nějak to mělo původně být. Nakonec to bohužel dopadlo explozí modulu Schiaparelli.


Metreorický roj Orionidy

Vrcholí 21.10.

V pátek 21.10. se můžeme těšit na pravidelný podzimní roj - Orionidy. Aktivita tohoto roje začíná kolem 15. října a končí 29., maximum pak připadá na 21. října. Meteory vylétávají ze známého zimního souhvězdí Orion, za hodinu jich můžeme vidět 15 - 20. Výhodou je, že letos nebude pozorování rušit svit Měsíce, který bude pár dní před novem.


Mise ExoMars vrcholí

ESA - European Space Agency

Vyvrcholení mise ExoMars 2016 je tu. Dnes, ve středu 19. října, má zkušební modul EDM (Schiaparelli) provést přistávací manévr na povrchu Marsu. Kromě toho se má na oběžnou dráhu planety dostat oběžný modul TGO (Trace Gas Orbiter). V článku najdete nejdůležitější informace k samotnému průběhu přistání a poté i aktuální příspěvky o stavu obou částí této evropské mise, která je předskokanem chystaného vozítka.

https://www.astro.cz/clanky/slunecni-soustava/exomars-v-primem-prenosu.html


Školní kolo Astronomické olympiády

Gymnázia dr. Karla Polesného

Školní kolo 14. ročníku Astronomické olympiády se na naší škole bude konat ve středu 19. října.

Všichni zájemci se během pondělního dne nahlásí u Miroslava Fojtíka. Ve středu se poté do vypracování úkolů pustí v učebnách VT1 a VT2 čtvrtou a pátou vyučovací hodinu.


Světový kosmický týden

4. - 10. 10. 2016

Dnes, 4. 10. 2016, začal světový kosmický týden. V roce 1999 jej vyhlásilo Valné shromáždění Organizace spojených národů týden ohraničený každoročně daty 4.10 až 10.10 za Světový kosmický týden (World Space Week). Proč právě tato data?

4. 10. 1957 odstartovala první umělá družice Sputnik 1. Na oběžnou dráhu jej vyslalo SSSR. 

10. 10. 1967 vstoupila v platnost mezinárodní smlouva o Mírovém výzkumu a využití kosmického prostoru včetně Měsíce a dalších nebeských těles.


Konec sondy Rosetta

Ve pátek 30. 9. 2016 se sešly pro nás dvě významné události. Jednak den seniorů a hlavně konec mise sondy Rosetta. V pátek totiž přistála na kometě Čurjumov-Gerasimenko. Více se dočtete na:

https://www.kosmonautix.cz/2016/09/zive-rosetta-pristava-na-komete/

© OTT, RASHI: 2016
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky